"Popis 2023: rezultati i rezultante - demografija" naslov je prve tribine u ediciji "Akademski trijalog", održane danas na Univerzitetu Donja Gorica.
Predstavivši zakonski okvir i medotologiju sprovođenja Popisa 2023, Snežana Remiković, pomoćnica direktora Monstata za Sektor socijalnih statistika i demografije kazala je da je u 4 opštine - Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju - skoncentrisano više od polovine (52.9%) ukupnog stanovništva, a da u odnosu na 2011. godinu, devet opština pokazuje rast broja stanovnika, od kojih najveći ima Budva (42,8%), dok pad u broju stanovnika ima 16 opština. “Prosječna starost stanovništva Crne Gore iznosi 39,7 godina, s tim sto su žene u prosjeku starije od muškaraca za skoro 2,5 godine. Prosječna starost žena je 40,9 a muškaraca 38,5 godina. U odnosu na 2011, prosječna starost ukupnog stanovništva sa uobičajenim mjestom boravka je porasla za oko 2,5 godine. Posmatrajući prosječnu starost po opštinama, sa prosječnom starošću od 35,8 godina, Rožaje je, kao i u popisu 2011, opština sa 'najmlađim' stanovništvom i ako je prosječna starost u toj opštini u odnosu na 2011. godinu porasla za više od 4 godine. U 2011. prosječna starost stanovnika ove opštine je iznosila 31,7 godina. Plužine, kao i 2011. godine, ima 'najstarije' stanovništvo sa prosječnom starošću od 47,3 godine, što je u odnosu na 2011. godinu, kada je iznosila 43,7 - rast od 3,6 godina”, predstavila je Remiković.
U osvrtu na prezentirane podatke, profesor sa Humanističkih studija UDG doc.dr Branko Bošković istakao je da je svrha popisa da se kroz utvrđivanje strukture stanovništva pripreme temelji za kreiranje politika za budućnost. „Drugačije rečeno, utvrđivanje činjenica o stanovništvu postaje osnov za pripremu budućnosti. Popis iz 2023. godine pokazao je da je Crna Gora društvo koje stari, međutim uporedni podaci sa državama članicama Evropske unije i državama regiona govore da crnogorsko društvo, u ovom segmentu, stoji bolje od njih. Odnosno, broj lica starijih od 65 godina je procentualno manji nego u većini navedenih društava. Ipak, ovo ne treba da zavara zato što je vidan trend porasta broja starih. Imajući u vidu izrazitu regionalnu nejednakost i geografsku raspoređenost razlitičih starosnih grupa, rezultati popisa moraju biti uzeti u obzir u kreiranju politika za budućnost“, kazao je Bošković, zakljućujući da evropska praksa može ponuditi neka od rješenja, pogotovo vezano za kreiranje pozitivnih životnih stilova.
Urednik i moderator tribine doc.dr Nikola Šaranović sa Fakulteta pravnih nauka UDG kazao je da bi se, inverzijom antičkog pojma grada-države, za Crnu Goru moglo reći da je država-grad u smislu broja stanovnika, kao i da rezultati Popisa 2023 upućuju na razmišljanje o dugoročnim rezultantama.
Današnjom tribinom pokrenut je “Akademski trijalog”, čiji se akademski karakter ogleda u načinu tretmana zadatih tema, a tripartitna struktura u komunikacionoj relaciji gost(i) – profesor(i) – studenti (javnost).