„IURISTUDENTIA“ O PRAVU I RELIGIJI SA MARKOM VENTUROM

„Pravo i religija: naučni pristup“ bio je naslov četvrtog izdanja tribine IURISTUDENTIA studentkinja i studenata Fakulteta pravnih nauka Univerziteta Donja Gorica. Gost tribine bio je Marko Ventura, redovni profesor prava i religije na Univerzitetu u Sijeni.

Otvarajući tribinu, moderatorka Miljana Rakočević, saradnica na Fakultetu pravnih nauka, istakla je da interakcija između prava i religije igra krucijalnu ulogu u definisanju građanskih sloboda, upravljanja i etičkih standarda.

Polazeći od knjige „Interakcija prava i religije“ iz 1974. godine, u kojoj je američki profesor Harold Berman ustao protiv radikalne nezavisnosti prava od religije i religije od prava, profesor Marko Ventura se zapitao da li su sljedeće riječi releventne za nas nakon 50 godina: “Pravo nije samo skup pravila; to su ljudi koji donose zakone, presuđuju, upravljaju, pregovaraju – to je živi proces dodjele prava i dužnosti i time rješavanja sukoba i stvaranja kanala saradnje. Religija nije samo skup doktrina i obreda; ljudi manifestuju kolektivnu zabrinutost za konačni smisao i svrhu života – to je zajednička intuicija i predanost transcendentnim vrijednostima. Pravo pomaže društvu da ima strukturu (...) koja mu je potrebna za održavanje unutrašnje kohezije; pravo se bori protiv anarhije. Religija pomaže društvu da ima vjeru koja mu je potrebna da se suoči s budućnošću; religija se bori protiv dekadencije“. Ventura je istakao da nas ove Bermanove riječi pozivaju nas da kritički i otvoreno istražujemo interakciju prava i religije, kao i da dinamično i kontekstualno tražimo najbolji način da se uključimo u dijalog sa pravom i religijom.

Uslijedila su izlaganja panelista, studenata  Fakulteta pravnih nauka Nikole Ivanovića, koji je govorio o uticaju morala i etike na oblikovanje i usmjeravanje društvenih normi, i Alekse Brajovića, koji je ukazao na savremene tendencije na polju razumijevanja sve veće sekularizacije društva, sa jedne strane, i izazova praktikovanja religijskih uvjerenja i sloboda sa druge strane.

Ukazujući na paradoks velikog uticaja religije, a malo naučnih istraživanja ovog fenomena u Crnoj Gori danas, savjetnik tribine doc.dr Nikola Šaranović izrazio je nadu da ovom tribinom počinje proces kreiranja studijskih programa o pravu i religiji.

Prijatelj četvrte IURISTUDENTIA-a bio je novinar Srdan Kosović, koji je sadržaj tribine obogatio čitanjem odlomka iz svog romana u rukopisu “Bogovi umiru glupom smrću”.