Tema osmog izdanja studentske tribine IURISTUDENTIA, održane danas na Fakultetu pravnih nauka UDG, bila je: „Trgovina ljudima – ropstvo našeg doba“. Tribina je upriličena kod biste Valtazara Bogišića.
Otvarajući događaj, moderator Aleksa Brajović sa FPN-a kazao je da je riječ o jednom od najozbiljnijih globalnih problema, koji pogađa milione ljudi širom svijeta. Naglasio je da trgovina ljudima nije samo pravno ili sistemsko pitanje, već prvenstveno pitanje ljudskih života.
Pozdravljajući učesnike i goste u svojstvu savjetnika tribine, docent na FPN-u Nikola Šaranović istakao je da ni ova IURISTUDENTIA nema reaktivni, već proaktivni karakter – bavi se pitanjima koja su već postavljena, ali se vremenom usložnjavaju i traže nova, dublja razmatranja i odgovore.
Gošća tribine, tužiteljka Snežana Šišević, šefica Operativnog tima za borbu protiv trgovine ljudima i nedozvoljenog prelaska državne granice i krijumčarenja ljudi, upoznala je učesnike sa nizom ranjivosti na koje nadležni organi nailaze u praksi: nezakonit imigracioni status, teška ekonomska situacija, marginalizovan društveni položaj, problematične porodične okolnosti, mlađi uzrast, rod, trudnoća, emocionalna ranjivost i druge. Naglasila je da ne postoji unaprijed definisana slika žrtve i da su evidentirani i slučajevi u kojima žrtve nisu pokazivale uobičajene oblike ranjivosti.
Panelistkinja Vasilisa Lađić sa FPN-a ukazala je da, iako je ropstvo formalno ukinuto, trgovina ljudima i dalje opstaje kao zločin protiv čovječnosti, kako je definisano međunarodnim pravnim aktima, poput Palermo protokola. Crna Gora ima zakonski okvir za borbu protiv trgovine ljudima, ali se i dalje suočava s izazovima, naročito u kontekstu migracija i turističkih aktivnosti. Strategije i akcioni planovi usmjereni su na suzbijanje ovog fenomena kroz jačanje zakonodavstva, zaštitu žrtava i podizanje svijesti.
Predstavljajući rezultate istraživačkog master rada na temu saradnje Crne Gore i Europola, panelistkinja Marija Grujić sa HS-a istakla je da se u dokumentima Europola (SOCTA) trgovina ljudima identifikuje kao jedno od najzastupljenijih krivičnih djela na nivou EU. Shodno tome, to je ključna tačka saradnje sa državama članicama i trećim zemljama, u zavisnosti od toka, dinamike i prijetnji po unutrašnju bezbjednost Evropske unije.
Tribinu je obogatila je M.sc Snežana Pekić, prevodilac sa latinskog i starogrčkog jezika, čitanjem odlomaka iz njenog prevoda Meditacija cara Marka Aurelija – Samome sebi. Odlomci su ilustrovali careve misli o idealu ravnopravnog uređenja i njegovoj viziji Rima kao imperije koja iznad svega poštuje slobodu svojih građana.